قصد داشتم مطلب جدید را در ادامه مطلب قبلی آماده کنم، اما بیانات حضرت آقا در دو سخنرانی اخیرشان - یکی در خطبه های نماز عید و دیگری در جمع هیئت دولت - احتیاج به توضیح چندانی ندارد.

به نظر شما، چه کسانی به قول حضرت آقا در تحلیل حوادث منطقه دچار «تحلیل غلط» شده اند؟! جایگاه اینها در جامعه و در بیان این تحلیلهای غلطشان در سطح جامعه و در سطح مجامع بین المللی چقدر مهم بوده است که حضرت آقا نمی توانسته اند در این خطبه های بسیار کوتاه نماز عید هم از آن چشم پوشی کنند؟

«مسائل دنیاى اسلام در این برههى از زمان، مسائل بىنظیرى است. این تحولاتى که در دنیاى اسلام اتفاق افتاده است، تحولات عجیب و تکاندهنده و تعیینکنندهى مسیر امت اسلامى در آینده است. امیدواریم انشاءاللّه همچنان که تاکنون ملتهاى این منطقه توانستهاند کارهاى بزرگى را انجام بدهند و مسئولان کارهاى شایستهاى انجام دادهاند، این آهنگِ رفتار همچنان ادامه پیدا کند و دشمنان امت اسلامى که روزبهروز ترفندهاى خود را پیچیدهتر میکنند و با همهى قوا، با همهى توان، از همهى اطراف وارد این میدان میشوند، نتوانند بر همت امت اسلامى غلبه کنند؛ و البته انشاءاللّه نخواهند توانست غلبه کنند. روزگار تازهاى آغاز شده است، وضع جدیدى در دنیاى اسلام به وجود آمده است، و این وضع بر روى زندگى همهى ملتهاى جهان بتدریج اثر خواهد گذاشت؛ «باش تا صبح دولتت بدمد»؛ انشاءاللّه.

سعى کنیم در تحلیلهامان، در شناخت حوادث، دچار خطا و اشتباه نشویم. بدانیم که آمریکا و صهیونیسم دشمنان امت اسلامىاند؛ سردمداران رژیمهاى جبار، دشمنان امت اسلامىاند. اگر دیدیم در یک جائى آنها در یک جهت قرار گرفتند، بدانیم که آن جهت، جهت باطلى است، جهت غلطى است؛ دچار خطاى در تحلیل نشویم. آنها هرگز براى ملتهاى مسلمان دل نمیسوزانند؛ هرچه بتوانند، تخریب میکنند و در روندها اخلال میکنند. امروز همین جنجالهائى که آنها در واقع به راه مىاندازند، اگرچه گاه از زبان بعضى افراد غافل هم تکرار میشود؛ اختلافات مذهبى، اختلافات قومى، اختلافات نژادى و زبانى؛ اینها را عمده میکنند؛ در حالى که در اسلام اینها نیست؛ «انّ اکرمکم عند اللّه اتقیکم»؛(3) همه یکى هستند، همه با هم برادرند. باید همه‌ى ما بیدار باشیم، بصیر باشیم، چشمهامان را باز کنیم، دچار خطاى تحلیل نشویم.»

(خطبه های نماز عید فطر 29/5/1391)

یا به نظر شما چرا حضرت آقا در دیدار هیئت دولت تنها به دو نکته درباره حوادث منطقه اشاره می کنند: 1. دست قدرت الهی پشت این مسئله است؛ 2. این حوادث ضربه سنگینی به آمریکا و صهیونیسم بوده و آنها از این حوادث غافلگیر شده اند:

«این بیدارى اسلامى و آنچه که در منطقه‌‌ى ما رخ داد، که حادثه‌‌ى فوق‌‌العاده مهمى است. به نظر من هنوز ابعاد عظیم این حادثه‌‌اى که در شمال آفریقا و منطقه‌‌ى اسلامى ما اتفاق افتاده، براى خیلى‌‌ها درست شناخته‌‌شده نیست؛ خیلى چیز عظیمى اتفاق افتاده. پشت این مسئله، دست قدرت الهى است...

از این حوادث منطقه هم باید حداکثر بهره گرفته شود به نفع اهداف انقلاب. این حوادث منطقه - همان طور که اشاره کردم - حوادث بسیار مهمى است و ضربه‌‌ى سنگینى بوده به جهتگیرى استکبار در این منطقه. بلاشک شما بدانید؛ آمریکا و صهیونیسم - نه فقط دولت صهیونیستى، بلکه تشکیلات قوى و فعال و پرنفوذ صهیونیسم در دنیا - حالاحالاها نخواهند توانست خودشان را از آسیبهاى این حرکت عظیمى که اتفاق افتاد، نجات بدهند. اینها در مقابل این حوادث، به معناى واقعى کلمه غافلگیر شدند. البته دارند تلاش میکنند فائق بیایند و موج‌‌سوارى کنند. در یک گوشه‌‌هائى هم ممکن است بتوانند، اما در کلان نخواهند توانست و نمیتوانند. این فرصت بسیار مهمى است براى جمهورى اسلامى که از این فضا و از این فرصت استفاده کند

(دیدار رئیس جمهوری و اعضای هیئت دولت 2/6/1391)

 

حالا این بیانات را بگذارید در کنار تحلیل کسانی که معتقدند آمریکا دارد این حوادث را مدیریت می کند، یا ملتها دارند در نقشه دشمن بازی می کنند!

اکثریت دوستانی که سعی کردند در نظرات خود برای مطلب قبلی، از اظهارات دکتر احمدی نژاد در مکه دفاع کنند:

«تمام دل خوری ها و اختلافات شخصی و قومی و طایفه ای و مذهبی، زنده شده و با حداکثر قدرت در حال اثرگذاری است. آیا شادکامی آشکار دشمن را نمی بینیم؟... با نهایت تاسف مجبوریم این واقعیت را بپذیریم که دشمن فراموش شده است و خودی ها به جان هم افتاده اند و دردمندانه باید گفت که دشمن در بخشی از طراحی های خود موفق شده است... می خواهم گله ای داشته باشم، متأسفانه غفلت کرده و در دام دشمن افتادیم بدون اینکه توجه کنیم که در حال ورود به جنگ تمام عیار و خانمانسوز و بی حاصل قومی و مذهبی هستیم که ممکن است دهها سال به طول انجامد. متاسفانه اکنون نیز در نقشه دشمن بازی می شود.»

بدون این که متن کامل این سخنرانی را خوانده باشند، عقیده داشتد این بیانات جناب رئیس جمهور درباره سوریه گفته شده است، در حالیکه ایشان خودشان صریحاً در این سخنرانی گفته اند:«سئوال من این است که امروز در منطقه ما چه کسانی، چه کسانی را می کشند در افغانستان، عراق، سوریه، سودان، بحرین و یمن و لیبی و سایر کشورها چه کسانی با چه کسانی مقابل هم قرار گرفته اند.»جناب رئیس جمهور! می دانید امروز در منطقه چه کسانی در مقابل هم قرار گرفته اند؟ ملتهای مسلمان در برابر حکومتهای خودکامه، مستکبر، دیکتاتور و مزدور آمریکا قرار گرفته اند؛ دقیقا مثل ملت ما در انقلاب سال 1357...

مگر ما از کشتن و کشته شدن در راه خدا ابایی داریم؟! آیا قرآن را نخوانده اید:

«أُذِنَ لِلَّذِینَ یُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِیر» (حج: 39)

به آنان که جنگ بر آنها تحمیل مى‏شود رخصت جهاد و نبرد داده شد، زیرا به آنها ستم شده، و البته خداوند بر یارى آنها کاملا تواناست.

پس تا دیر نشده، به فرموده حضرت آقا: چشمهایتان را باز کنید و دچار خطای در تحلیل نشوید... یا حق!!

 

مطلب مرتبط: